You are currently viewing II Mistrzostwa Europy Open Mężczyzn, wagowe Mistrzostwa Europy Kobiet, U-22 i Puchar Europy

II Mistrzostwa Europy Open Mężczyzn, wagowe Mistrzostwa Europy Kobiet, U-22 i Puchar Europy

W dniach 23-24 listopada w Dębicy na Pucharze Europy w World Kyokushin Budokai reprezentanci Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate z sekcji w Nowej Sarzynie i Leżajska wywalczyły jeden złoty dwa srebrne i dwa brązowe medale.  Oliwia Wojtas została złotą medalistką Pucharu Europy w konkurencji kata i srebrną w kumite. Dominik Ner zdobył brąz w kumite. Dobrze zaprezentowały się w Mistrzostwach Europy Kobiet – Anna Szczuka, która swój start w kumite zakończyła na drugim miejscu i Natalia Kondeusz zdobyła 3 miejsce. 

W składzie reprezentacji Polski z naszego klubu byli jeszcze Mateusz Ner, Mikołaj Złotek, Emilia Paszek i Aleksandra Koszałka oraz sędziowie Sensei Piotr Jeziorowski, Sensei Adam Tokarz, Sensei Paweł Szalewicz. Do turnieju zgłosiło się 630 zawodników z 21 krajów  reprezentujących światowe organizacje Kyokushin  takie jak WKB, WKO, Kyokushin-kan, IFK, IBK,  IKO Matsui i Oyama Karate. t.j.: Białorusi, Czech, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Iranu, Kazachstanu, Łotwy, Mongolii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Turkmenistanu, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Polski z takich miejscowości jak: Moryń, Andrychów, Białystok, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Brzostek, Chełmża, Częstochowa, Dębica, Ełk, Gorzyce, Góra Kalwaria, Inowrocław, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Lubliniec, Leżajsk, Łódź, Medyka, Niepołomice, Nowa Sarzyna, Opole, Piotrków Trybunalski, Przemyśl, Radom, Radomsko, Rzeszów, Rudnik nad Sanem, Tarnobrzeg, Wadowice,  Warszawa, Włocławek, Wrocław Wyszki, Zator, Zielonka i Zielona Góra. 

Organizatorem Mistrzostw był World Kyokushin Budokai Poland i Leżajski Klub Kyokushin Karate kierowany przez shihan Dariusza Burdę. Na turnieju obecni byli prezydent światowej organizacji WKB Kancho Pedro Roiz oraz członkowie komitetu międzynarodowego WKB – Shihan Daniel Sanchez z Hiszpanii i Sergiei Vsevolodov z Ukrainy. 

Podczas oficjalnego otwarcia Mistrzostw Europy wysłuchano hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, który a capella odśpiewała  Zuzanna Grecka. Mistrzostwa Europy WKB rozpoczęła konkurencja kata dla wszystkich startujących. Wszystkie walki eliminacyjne odbywały się na 5 tatami. Nie było ograniczenia siły kopnięć i uderzeń, a służby medyczne odnotowały tylko drobne urazy, które w sporcie kontaktowym są normalnością. Najliczniejszą grupą zawodników  byli reprezentanci Ukrainy i Rosji, gdzie karate kyokushin stoi na bardzo wysokim poziomie sportowym. Tak jak wszystkie turnieje WKB, te mistrzostwa były otwarte dla zawodników ze wszystkich organizacji karate kontaktowego. Walki we wszystkich kategoriach odbywały się pełnych, japońskich, przepisach knock down kyokushin czyli z możliwością stosowania wszystkich kopnięć z pełną siłą zarówno w nogi (tzw. low kick) jak i w głowę.

Drugi dzień mistrzostw rozpoczął się od łamania twardych przedmiotów (temashiwari). Przed walkami finałowymi odbył się wspaniały pokaz w wykonaniu Maxima Sapianyina z Ukrainy, po którym przystąpiono do walk finałowych open seniorów, kobiet, U22, juniorów oraz kategorii oldboy. Wszyscy zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani do Mistrzostw Europy. Walki finałowe rozgrywane na głównej macie wzbudziły wiele emocji wśród gości turnieju. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. Można było zobaczyć bardzo dużo ciekawych i efektownych pojedynków w wykonaniu aktualnych mistrzów świata i Europy. Oficjalnego otwarcia Mistrzostw dokonał Prezydenta światowej organizacji WKB Pan Pedro Roiz w obecności  Posła na Sejm RP Pan Jana Warzechy, Burmistrza Miasta Dębica Pana Mariusza Szewczyka, Starosty Powiatu dębickiego Pana Piotra Chęćka,  Burmistrza Brzostku Pana Wojciecha Staniszewskiego, Wójta Gminy Żyraków Pana Marka Rączki, Prezesa Leżajskiego Klubu Pana Mirosława Hołdy oraz zaproszonych gości.  Podczas uroczystego otwarcia wręczono oficjelom, sponsorom i zaproszonym gościom podziękowania za wsparcie i udział w Mistrzostwach. Turniej objęty był honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Starosty Dębickiego, Burmistrza Miasta Dębica i Federacji Karate World Kyokushin Budokai Poland. Patronat medialny sprawowała TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Nowiny, Nowiny 24. Głównym sponsorem ME był Olimp Dębica.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom bardzo wysokiego poziomu sportowego. Podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu organizacyjnego dębickich zawodów, a w szczególności do władzom samorządowym regionu, MOSiR Dębica z Panią Martą Pawełko-Tokarz,  zarządowi Klubu, działaczom, obsłudze medycznej, sympatykom i kibicom. Turniej został zorganizowany z pomocą Urzędu Miejskiego w Dębicy, MOSiR Dębica, Ośrodka Kultury w Nowej Sarzynie, Klubu Bushido z Dębicy, Klubu UKS w Brzostku, Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie – za co serdecznie dziękujemy.