Znaczenie słowa OSU

Osu oznacza cierpliwość, szacunek i uznanie. Aby wypracować silne ciało i silnego ducha należy przejść rygorystyczny trening. Wymaga to wielkiego poświęcenia i trudu, ponieważ dochodzisz do granic wytrzymałości i chcesz przestać, poddać się.

Gdy dochodzisz do tego punktu, musisz przełamać siebie, swoją słabość i wygrać. Aby to zrobić musisz nauczyć się wytrwałości, ale ponad wszystko musisz nauczyć się bycia cierpliwym. To jest właśnie OSU.

Następnie, gdy opuszczasz Dojo – zatrzymujesz się w drzwiach, kłaniasz się i jeszcze raz mówisz Osu! Robiąc to wyrażasz uznanie. To uczucie wyraża właśnie OSU.

Gdy trenujesz dajesz z siebie wszystko przez szacunek do samego siebie. Kiedy kończysz trening i kłaniasz się instruktorowi i kolegom mówiąc Osu.

Przyczyną twojego poddania się ciężkiemu treningowi jest fakt, że troszczysz się o siebie, a troszcząc się o siebie znaczy szanować siebie. Ten szacunek w stosunku do samego siebie staje się szacunkiem dla Twojego instruktora i kolegów. Kiedy wchodzisz do Dojo wykonujesz ukłon i mówisz Osu – co oznacza, że szanujesz Dojo i czas, który tam spędzasz ćwicząc. Two właśnie wyraża OSU.

OSU oznacza cierpliwość, szacunek i uznanie stanowi zatem bardzo ważne słowo w Karate Kyokushin. Używając słowa OSU przypominamy sobie o tych nieodzownych wartościach.